Haber

İşgalcinin sözleri dünyada gündem oldu! Guterres’ten İsrail’e tepki açıklaması!

Antonio Guterres’ten son dakika haberi:İsrail’in Filistin’e yönelik katliam saldırıları hız kesmeden devam ederken, İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen ile görüşmesi İsrail’i işgalci olarak nitelendirmesi nedeniyle iptal edilen BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’ten yeni bir açıklama geldi.

‘HİÇBİR ŞEY SİVİLLERİN BİLİNÇLİ ÖLDÜRÜLMESİNİ YASAL DEĞİLDİR’

Guterres, New York’taki BM binasında basına yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Hiçbir şey sivillerin kasten öldürülmesini veya kaçırılmasını veya sivil hedeflere roket atılmasını haklı gösteremez.”söz konusu.

Guterres, konuşmasında Filistin halkının acılarına da değindiğini ancak bunların Hamas’ın saldırılarını haklı çıkarmadığını belirterek, Ortadoğu’daki krizin ayrıntılarını anlattı.

‘ŞOK OLDUM’

“Dün BM Güvenlik Konseyi’nde yaptığım açıklamaların yanlış yorumlanması ve Hamas’ın terörist faaliyetlerini haklı çıkaracak şekilde gösterilmesi beni şok etti. Bu doğru değil.”Guterres, mağdurlara ve ailelerine duyulan saygıdan dolayı bir açıklama yapma ihtiyacı hissettiğini belirtti.

‘FİLİSTİN HALKI 56 YILDIR EMİNCİ BİR İŞGELE MARUZ KALDI’ DEDİ

Guterres, dün BM Güvenlik Konseyi’nde yaptığı konuşmada, Hamas’ın 7 Ekim’de İsrail’de gerçekleştirdiği saldırıları kınadı. “Ayrıca şunu da bilmeliyiz ki, Hamas saldırıları bir anda ortaya çıkmıyor. Filistin halkı 56 yıldır boğucu bir işgale maruz kalıyor.” dedi. İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen ile yapmayı planladığı görüşme, tüm dünyada gündem haline gelen açıklamalarının ardından iptal edilen Guterres, dünya çapında ağır tepkilerle karşılaştı.

haberatakum.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu